AED v obci

Ukázkové video natočeno přímo v naší obci a za pomoci našich občanů. V tomto shotu uvidíte vše potřebné pro to, aby jste zjistili, že použití veřejného defibrilátoru je opravdu jednoduché.

V úterý 26. října se slavnostně spustil provoz prvního veřejného automatizovaného externího defibrilátoru (AED) v obci Kateřinice. V loňském roce jsme bohužel neúspěšně žádali, a to již po druhé, o dotaci na pořízení automatizovaného externího defibrilátoru, který by byl umístěn na budově hasičské zbrojnice. V srpnu jsme se rozhodli, že zkusíme ve spolupráci s obecním úřadem oslovit projekt AED pro život, který má rozšiřující se síť veřejných AED, které zachraňují životy. Pro všechny zúčastněné a následně i zastupitelstvo obce byla podpora tohoto projektu jednoznačná, a proto bylo rozhodnuto a vyhlášení veřejné sbírky na pořízení přístroje včetně příslušenství.

Za uplynulý rok se prostřednictvím veřejné sbírky podařilo vybrat neuvěřitelných 53 000 korun. Tato částka je potvrzením toho, že v obci Kateřinice záleží jednomu na druhém a životy našich spoluobčanů nám nejsou lhostejné. Zbylou částku uhradila Obec Kateřinice ze svého rozpočtu, jednalo se o částku 70 000 Kč.

V současné době je přístroj včetně dýchací masky a trauma balíčku umístěn na obchodu COOP, na boční straně k hasičské zbrojnici. Původní myšlenka byla umístit zařízení na budovu hasičské zbrojnice, ale jelikož bude hasičárna v následujících letech procházet rozsáhlou rekonstrukcí, bude zde tento přístroj umístěn až po dokončení stavby.  Během měsíce listopadu proběhne několik veřejných setkání s autory projektu, tak aby se zvýšilo povědomí o umístění projektu a hlavně jeho správném použití. O termínu budete včas informováni. Jak systém veřejných AED funguje si můžete přečíst přímo u samotného zařízení u obchodu, kde je umístěna informační tabule. Použití je velmi jednoduché a zvládne ho i laická veřejnost.

Pořízením přístroje jsme v obci získali nadstandardní možnost, poskytnout předlékařskou první pomoc ještě před příjezdem samotné zdravotnické záchranné služby. AED zachraňuje životy a dává šanci na přežití až v 75% jeho použití.

Článek o představení projektu.

Tímto děkujeme všem, kteří se na projektu podíleli. Jejich jména si dovolujeme zveřejnit níže.

Obec Kateřinice
Hasiči Kateřinice