Kateřinice mají novou „mluvící“ sirénu

DSC04788Hasiči v Kateřinicích mají díky projektu „Digitální povodňový plán a modernizace jednotného systému varování a vyrozumění“ u HZS MSK, v rámci něhož se sirény instalují novou „mluvící“ sirénu.

HZS MSK je pořídila hlavně z peněz Evropské unie – z operačního programu životní prostředí (zaměřeného na protipovodňová opatření), 92 sirén za celkem 23 milionů korun. EU hradí 85 % projektu, zbytek jde ze státního rozpočtu ČR.

U těchto sirén lze pouštět jak klasické varovné signály (požární poplach, všeobecná výstraha a další), tak předem naprogramované hlasové zprávy v souvislosti s aktuální mimořádnou událostí. Zařízení lze ovládat z krajského operačního střediska hasičů (je součástí Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje v centru Ostravy), u sirény pomocí tlačítka, nebo ovládáním na terminálu.

Velkým usnadněním je ovládání pomocí obyčejného mobilního telefonu i mimo objekt, kde jsou siréna a její komponenty instalovány. Oprávnění k obsluze a takovému volání bude mít v obci 5 osob.

V Moravskoslezském kraji bylo na začátku března 2013 v provozu celkem 692 koncových prvků varování, z toho 452 rotačních motorových sirén, 190 mluvících sirén (během jara jich přibude 92).